background

Հայաստանի Հանրապետության Դատական Իշխանություն

պաշտոնական կայք

Որոնում

Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան

Աշխատակազմ

Դատավորներ

Նախագահ ։ Արմիդա Արմենի Ոսկանյան

image

Ծնվել է 1986 թվականին, ՀՀ Սյունիքի մարզի Քաջարանում քաղաքում։

 

Կրթություն

2007 թվականին ավարտել է «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի իրավաբանական ֆակուլտետի բակալավրիատը։

2009 թվականին ավարտել է «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի իրավաբանական ֆակուլտետի մագիստրատուրան։

2017 թվականին հանդիսացել է Արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր։

 

Աշխատանքային փորձ

2009 թվականից 2010 թվականն աշխատել է «Մեգա Ալյանս» ՍՊԸ-ում՝ որպես իրավաբան։

2010 թվականից 2011 թվականն աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում՝ որպես դատավորի գործավար։

2011 թվականից 2012 թվականն աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում՝ որպես դատավորի օգնական։

2012 թվականից 2014 թվականն աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի իրավական փորձաքննությունների ծառայությունում՝ որպես ավագ մասնագետ։

2014 թվականից 2017 թվականն աշխատել է «Արդարադատության ակադեմիա» ՊՈԱԿ-ի գիտա-հետազոտական և ծրագրամեթոդական աշխատանքների կազմակերպման վարչությունում՝ որպես առաջատար մասնագետ, ապա՝ բաժնի պետ։

2014 թվականից 2016 թվականը դասավանդել է «Արդարադատության ակադեմիա» ՊՈԱԿ-ում։

2017 թվականից 2018 թվականն աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի իրավական փորձաքննությունների ծառայությունում՝ որպես մասնագետ:

2018 թվականի հուլիսի 9-ի ԲԴԽ-23-Ո-46 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի՝ 2018 թվականի հուլիսի 13-ի ՆՀ-367-Ա հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

2021 թվականի հուլիսի 19-ի ԲԴԽ-51-Ո-126 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի՝ ՆՀ-187-Ա հրամանով նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ՝ երեք տարի ժամկետով:

2022 թվականի օգոստոսի 8-ին ՀՀ նախագահի՝ թիվ ՆՀ-216-Ա որոշմամբ նշանակվել է վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործերով բողոքարկման ենթակա դատական ակտերի վերանայումն իրականացնող առանձին դատավոր:

Կոնտակտային տվյալ

a.voskanyan@court.am

Սամվել Սեյրանի Յուզբաշյան

image

Ծնվել է՝ 02.10.1989թ., ք. Երևան:


Կրթություն.

2009թ.-ին ավարտել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատը:

2011թ.-ին ավարտել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրան:

2014թ.-ին ավարտել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ասպիրանտուրան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է:

Աշխատանքային փորձ.

2009-2012թթ.-ին աշխատել է ՀՀ Ազգային ժողովում՝ պատգամավորի վճարովի հիմունքներով օգնական (համատեղության կարգով):

2011-2012թթ.-ին աշխատել է ՀՀ Կառավարությանն առընթեր Պետական գույքի կառավարման վարչությունում՝ վարչության պետի խորհրդական:

2012-2013թթ.-ին աշխատել է ՀՀ Կառավարությանն առընթեր Պետական գույքի կառավարման վարչության «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ում՝ տնօրենի խորհրդական, այնուհետև` գույքագրման և գնահատման բաժնի պետի տեղակալ:

2013-2014թթ.-ին աշխատել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի իրավական վերլուծության վարչությունում: 

11.02.2014-23.05.2017թթ.-ին աշխատել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում՝ որպես դատախազ:

23.05.2017-09.04.2018թթ.-ին աշխատել է ՀՀ Զինվորական կենտրոնական դատախազության ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում քննվող գործերի բաժնում՝  դատախազ:

09.04.2018-24.09.2018թթ.-ին աշխատել է  ՀՀ Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում՝ դատախազ:

24.09.2018-20.10.2021թթ.-ին աշխատել է ՀՀ Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի ավագ դատախազ:

2022թ. հունիսի 13-ին ՀՀ նախագահի՝ թիվ ՆՀ-146-Ա որոշմամբ նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

Այլ տեղեկություններ

01.09.2015թ.-ից առ այսօր դասավանդում է «Հայաստանի ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամում՝ որպես Քրեական իրավունքի դասախոս:

01.11.2016թ.-ից առ այսօր դասավանդում է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում:

2017թ.-ից առ այսօր  դասավանդում է Արդարադատության ակադեմիայում:

Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա:

Կոնտակտային տվյալ՝

s.yuzbashyan@court.am

Դավիթ Վալերիի Սարգսյան

image

Ծնվել է 1980 թվականին, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում։

 

Կրթություն

2001 թվականին ավարտել է Սևանի «Մխիթար Սեբաստացի» համալսարանը, 2006 թվականին պետական քննություններ է հանձնել «Երևանի տնտեսաիրավագիտական» համալսարանում և ստացել իրավագետի որակավորում։

2015 թվականին ավարտել է ՀՀ Արդարադության ակադեմիան:

 

Աշխատանքային փորձ

2002 թվականից մինչև 2013 թվականն աշխատել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում՝ որպես դատավորի օգնական։

2010 թվականին ստացել է փաստաբանական գործունեության արտոնագիր։

2013 թվականին իրականացրել է փաստաբանական գործունեություն:

2014-2015թթ.աշխատել է ՀՀ փաստաբանների պալատի «Հանրային պաշտպանի գրասենյակում»՝ որպես հանրային պաշտպան:

ՀՀ Նախագահի 2016 թվականի հունվարի 29-ի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր:

ԲԴԽ-4-Ո-18 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի՝ 2019 թվականի հունվարի 23-ի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր։

 

Այլ տեղեկություններ

Ամուսնացած է, ունի մեկ որդի և մեկ դուստր:

 

Կոնտակտային տվյալ

d.sargsyan@court.am

Սերոբ Մովսեսի Մանուկյան

image

Ծնվել է 1978 թվականին Ծաղկաձոր քաղաքում։

 

Կրթություն

1999 թվականին ավարտել է ԵՊՀ ընդհանուր տնտեսագիտության ֆակուլտետը:

2005 թվականին ավարտել է Մոսկվայի մանկավարժական պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը։

 

Աշխատանքային փորձ

2001 թվականից մինչև 2003 թվականը դասավանդել է «Միջազգային հետազոտությունների և փոխանակման խորհուրդ» հայաստանյան ներկայացուցչությունում։

2003 թվականից մինչև 2004 թվականն եղել է «Ծաղկաձոր ստեղծագործողների տուն» ՓԲ ընկերության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ, այնուհետև՝ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ։

2006 թվականից մինչև 2009 թվականն աշխատել է Շենգավիթ համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ որպես դատավորի օգնական։

2009 թվականի փետրվարի 27-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր։

 

Կոնտակտային տվյալ

s.manukyan@court.am

Լիանա Վլադիկի Ներսիսյան

image

Ծնվել է 1978 թվականին, քաղաք Երևանում։

 

Կրթություն

1999 թվականին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը։

2018 թվականի փետրվար-սեպտեմբեր ամսիներին հանդիսացել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր:

 

Աշխատանքային փորձ

1999 թվականից 2001 թվականն աշխատել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության համակարգի Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության Կազմվերլուծական և արտաքին կապերի վարչությունում՝ որպես օպեր լիազոր։

2007 թվականից 2011 թվականն աշխատել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում՝ որպես դատական նիստերի քարտուղար։

2011 թվականից 2019 թվականն աշխատել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում՝ որպես դատավորի օգնական:

ԲԴԽ-4-Ո-15 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի՝ 2019 թվականի հունվարի 23-ի հրամանագրով նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր։

 

Կոնտակտային տվյալ

l.nersisyan@court.am

Անի Կարենի Դանիելյան

image

Ծնվել է 15.01.1991թ. Երևան քաղաքում:

 

Կրթություն

2008-2012թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատում, որն ավարտել է գերազանցության դիպլոմով:

2012–2014թթ. սովորել է նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրայում՝ այն ավարտելով գերազանցության դիպլոմով:

2014թ.-ին ընդունվել է նույն համալսարանի ասպիրանտուրա, որն ավարտել է 2018թ.-ին, թեկանածուական ատենախոսությունը մասնագիտական խորհրդի կողմից երաշխավորվել է պաշտպանության և պաշտպանության է նշանակվել 29.04.2019թ.-ին:

 

Աշխատանքային փորձ

07.07.2009-30.07.2009թթ. աշխատել է ՀՀ Դատական դեպարտամենտ ՊԿՀ–ում՝ որպես Կենտրոնական մարմնի ցրիչ:

03.08.2009-18.03.2011թթ. աշխատել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի աշխատակազմում՝ որպես գրասենյակի գործավար:

18.03.2011-31.01.2012թթ. աշխատել է «Տնտեսական անվտանգության ծառայության «ԱՎՏ-Ջ» » ՍՊԸ–ում՝ որպես գլխավոր տնօրենի խորհրդականի օգնական:

01.03.2012-15.08.2012թթ. աշխատել է ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում՝ որպես դատավորի գործավար, ապա՝ մինչև 14.03.2014թ.-ը՝ որպես դատավորի օգնական:

14.03.2014-01.09.2016թթ. աշխատել է ՀՀ վճռաբեկ դատարանում՝ որպես քրեական պալատի նախագահի ավագ օգնական:

Այնուհետև մինչև 01.06.2018թ.-ը զբաղեցրել է ՀՀ դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության վարչության պետի պաշտոնը՝ ստանալով առաջին դասի խորհրդականի դասային աստիճան:

01.06.2018-01.11.2019թթ. աշխատել է «Դիջիթեյն» ՍՊԸ–ում՝ որպես իրավաբան:

01.11.2019-03.08.2020թթ. աշխատել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ որպես դատավորի օգնական:

2016թ.-ի սեպտեմբերից առ այսօր դասավանդում է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետում (քրեական դատավարության և կրիմինալիստիկայի ամբիոն):

2017թ.-ից դասավանդում է ՀՀ Արդարադատության ակադեմիայում՝ դատավորների, իսկ 2018թ.-ին՝ նաև դատախազների վերապատրաստման ծրագրերի շրջանակներում:

Հեղինակ (համահեղինակ) է 17 գիտական հոդվածների և մեկ մենագրության:

09.09.2019-04.05.2020թթ. հանդիսացել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր:

Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի օգոստոսի 24-ի ԲԴԽ-56-Ո-124 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի 2020թ. օգոստոսի 25-ի  թիվ ՆՀ-194-Ա հրամանագրով նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

 

Այլ տեղեկություններ

Ազատ տիրապետում է անգլերենին և ռուսերենին, ինչպես նաև MS Office, Internet ծրագրերին: Ամուսնացած է, ունի մեկ երեխա:

 

Կոնտակտային տվյալ

a.danielyan@court.am

Նոնա Հմայակի Գալստյան

image


Ծնվել է 01.07.1984 թվականին, Գյումրի քաղաքում:

Կրթություն

2005 թվականին ավարտել  է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատը։
2007 թվականին ավարտել  է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրան:
2019 թվականին հանդիսացել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր։


Աշխատանքային փորձ

- 21.11.2005-01.05.2009թթ. աշխատել է ՀՀ ԱՆ «Պրոֆեսոր Ռ.Հ. Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոն» ՓԲԸ-ում որպես իրավախորհրդատու:

- 01.09.2009-10.11.2011թթ. աշխատել է «Մավա Իմպուլս» ՍՊԸ-ում որպես իրավախորհրդատու:

- 01.02.2012‐01.04.2014թթ. աշխատել է Թուֆենկյան բարեգործական հիմնադրամում որպես իրավախորհրդատու:

- 2013 թվականի դեկտեմբեր ամսից մինչ 31․01․2022թ․ աշխատել է «Կանանց աջակցման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունում որպես իրավաբան:

- 2008 թվականից հանդիսացել է ՀՀ Փաստաբանների պալատի փաստաբան անդամ:

- ԲԴԽ-26-Ո-42 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի՝ 2022 թվականի մարտի 10-ի թիվ ՆՀ-61-Ա հրամանագրով նշանակվել է Գեղարքունիքի  մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

Այլ տեղեկություններ

Հեղինակ է «Ընտանեկան բռնության հարաբերություններում երեխաների իրավունքների պաշտպանության պրակտիկան համավարակի ժամանակահատվածում» վերտառությամբ հետազոտական աշխատանքի։

Մասնակցել է «Ընտանիքում  բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության և ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակման, նույն օրենքի ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի մշակման աշխատանքներին որպես ընտանեկան բռնության ոլորտի իրավական հարցերով մասնագետ։

Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա։

Վարդան Գուրգենի Հարությունյան

image

Ծնվել է 1969 թվականին Վարդենիսի շրջանի Լուսակունք գյուղում:

 

Կրթություն

1995 թվականին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը:

 

Աշխատանքային փորձ

1990 թվականից մինչև 1993 թվականն աշխատել է Վարդենիսի «Տորֆ» արտադրական միավորման կադրերի բաժնում` որպես բաժնի պետ:

1993 թվականից մինչև 1997 թվականն աշխատել է Լուսակունքի գյուղական խորհրդում` որպես նախագահի տեղակալ:

1997 թվականից մինչև 2001 թվականն աշխատել է Վարդենիսի ՆԳՆ բաժնում` որպես հետաքննիչ:

2001 թվականից մինչև 2007 թվականն աշխատել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում` որպես դատախազի օգնական:

2007 թվականից մինչև 2012 թվականն աշխատել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունում` որպես դատախազ:

2012 թվականի մարտի 19-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր։

ԲԴԽ-25-Ո-57 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի՝ 2018 թվականի հուլիսի 17-ի հրամանագրով նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ՝ երեք տարի ժամկետով:

 

Այլ տեղեկություններ

1987 թվականից մինչև 1989 թվականը ծառայել է ԽՍՀՄ բանակում:

 

Կոնտակտային տվյալ

v.harutyunyan@court.am