background

Հայաստանի Հանրապետության Դատական Իշխանություն

պաշտոնական կայք

Որոնում

Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան

Աշխատակազմ

Դատավորներ

Նախագահ ։ Նապոլեոն Գրիշայի Օհանյան

image

Ծնվել է 1963 թվականին Կապան քաղաքում։

Կրթություն

1986 թվականից մինչև 1992 թվականը սովորել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի հեռակա ուսուցման բաժնում։

 

Աշխատանքային փորձ

1984 թվականին աշխատանքի է ընդունվել Կապանի ոստիկանությունում՝ որպես շարքային միլիցիոներ։

1991 թվականին նշանակվել է Կապանի ոստիկանության բաժնի հետաքննիչ, իսկ 1992 թվականից՝ քննիչ։

1994 թվականին տեղափոխվել է Կապանի միջշրջանային դատախազություն և աշխատել քննիչի պաշտոնում։

1996 թվականին նշանակվել է Կապանի միջշրջանային դատախազի օգնական։

1999 թվականին նշանակվել է Սյունիքի մարզի դատախազի ավագ օգնական, իսկ 2007 թվականին՝ մարզի դատախազի տեղակալ։

2007 թվականից առ այսօր աշխատում է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր։

2021 թվականի հուլիսի 8-ի ԲԴԽ-47-Ո-104 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի՝ 2021թ. հուլիսի 14-ի ՆՀ-173-Ա հրամանագրով նշանակվել է

Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ՝ երեք տարի ժամկետով:

Այլ տեղեկություններ

1981 թվականին մինչև 1983 թվականը ծառայել է Խորհրդային բանակում։

 

Կոնտակտային տվյալ

n.ohanyan@court.am

 

Անահիտ Ալվարոյի Թումանյան

image

Ծնվել է 1973 թվականին Կապան քաղաքում։

 

Կրթություն

1991 թվականից մինչև 1996 թվականը սովորել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետում։

 

Աշխատանքային փորձ

1996 թվականից մինչև 1998 թվականն աշխատել է Արտաքին տնտեսական կապերի և կառավարման ինստիտուտում՝ որպես դասախոս։

1999 թվականից մինչև 2003 թվականն աշխատել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանում՝ որպես դատարանի նախագահի օգնական։

2003 թվականից մինչև 2008 թվականն աշխատել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանում դատավորի պաշտոնում։

2008 թվականի հունվարի մեկից աշխատել է Հարավային քաղաքացիական դատարանի դատավոր:

2009 թվականի փետրվարի 27-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

 

Կոնտակտային տվյալ

a.tumanyan@court.am

 

Աշոտ Արթուրի Հովհաննիսյան

image

Ծնվել է 1987 թվականին՝ Երևան քաղաքում:

 

Կրթություն

 

2003-2007թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատում:

2009-2011թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրայում:

2020թ. քաղաքացիաիրավական մասնագիտացմամբ սովորել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում:

 

Աշխատանքային փորձ

 

2009-2010թթ. աշխատել է «Լանդրասիկ» ՍՊԸ-ի իրավաբանի պաշտոնում:

2010-2011թթ. աշխատել է «Սոֆթ Տրանս» ՍՊԸ-ի իրավաբանի պաշտոնում:

2011-2018թթ. աշխատել է ՀՀ Լոռու մարզի, Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության, ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական և ՀՀ վճռաբեկ դատարանների դատավորի օգնականի պաշտոնում:

2018-2019թթ. աշխատել է ՀՀ վճռաբեկ դատարանի դատավորի ավագ օգնականի պաշտոնում:

2019-2021թթ. աշխատել է «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի ավագ իրավախորհրդատուի պաշտոնում:

ՀՀ նախագահի 25.09.2021 թվականի թիվ ՆՀ-296-Ա հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

 

Այլ տեղեկություններ

 

2007-2009թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում:

2012թ. ստացել է փաստաբանական գործունեության արտոնագիր:

 

 

 

 

Բորիս Հրանտի Բախշիյան

image

Ծնվել է 11.08.1985թ. Ադրբեջանի ԽՍՀ Մինգեչաուր քաղաքում։

 

Կրթություն

2002-2007թթ. սովորել է ՀՀ ոստիկանության ակադեմիայում՝ ստանալով իրավաբան-իրավագետի մասնագիտական որոկավորում։

 

 

Աշխատանքային փորձ

04.06.2007-25.02.2013թթ. աշխատել է ԼՂՀ ոստիկանության քննչական վարչությունում նախ քննիչի, ապա ավագ քննիչի պաշտոններում։

25.06.2013-13.11.2013թթ. զբաղեցրել է Թիվ 3 կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնը, իսկ 13.11.2013-17.03.2015թթ.՝ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության բաժնի դատախազի պաշտոնը:

17.03.201503.02.2020թթ հանդիսացել է Թիվ 3 կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալը։

03.02.2020-09.06.2020թթ աշխատել է Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեում՝ որպես Նախագահի օգնական:

09.09.2019-04.05.2020թթ. հանդիսացել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր:

Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի հունիսի 4-ի ԲԴԽ-33-Ո-66 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի 2020թ. հունիսի 9-ի թիվ ՆՀ-122-Ա հրամանագրով նշանակվել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

Ամուսնացած է, ունի երկու զավակ։

 

Կոնտակտային տվյալ

b.bakhshiyan@court.am

Կարապետ Սերյոժայի Բադալյան

image

Ծնվել է 26.11.1975 թվականին, Երևան քաղաքում:

 

Կրթություն

1992 թվականին ավարտել է Երևանի թիվ 94 միջնակարգ դպրոցը:

1997 թվականին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը:

1997 թվականի հունիսին զորակոչվել  պարտադիր զինվորական ծառայության և ծառայությունն անցկացրել է ԼՂՀ ՊԲ շարքերում: Զորացրվել է 1998 թվականի դեկտեմբերին:

2005-2007 թվականին  սովորել և ավարտել է  Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի իրավաբանական բաժինը՝ ստանալով իրավունքի մագիստրոսի կոչում:

2007 թվականին ստացել է փաստաբանական գործունեության արտոնագիր (թիվ 704), հանդիսանում է ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ:

2008 թվականին սովորել է ԱՄՆ Թաֆթսի համալսարանի Ֆլետչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում, ստացել ծրագիրն ավարտելու հավաստագիր:

2015 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2017 թվականի հունվարը ուսանել և ավարտել է ԱՄՆ Չիկագո-Քենտ իրավունքի քոլեջի Ամերիկյան իրավունքի դպրոց Կովկասի համար ծրագիրը, ստացել է ավարտելու հավաստագիր:

 

Աշխատանքային փորձ

1998 թվականի հունիսին նշանակվել է ՀՀ Գլխավոր դատախազության ԼՂՀ Մարտունու կայազորի զինվորական դատախազության քննիչ, այնուհետև 1999 թվականի հունիսին նշանակվել է Մարտակերտի զինվորական դատախազի օգնական և աշխատել է մինչև 1999 թվականի դեկտեմբերը:

2001 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2005 թվականի սեպտեմբերը աշխատել է «Ռայթ-իրավաբանական խումբ» ՍՊ ընկերությունում՝ որպես իրավաբան, ապա՝ տնօրեն:

2007 թվականի հունիսից աշխատել է ՀՀ դատական դեպարտամենտում և նշանակվել ՀՀ տնտեսական դատարանի դատավորի օգնականի պաշտոնում:

2008 թվականի հունվարից աշխատել է ՀՀ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավորի օգնականի պաշտոնում, ապա նշանակվել նույն դատարանի աշխատակազմի իրավական փորձաքննությունների ծառայության ավագ մասնագետ և աշխատել է մինչև 2009 թվականի ապրիլը:

2009 թվականի ապրիլից մինչև հուլիս ամիսները աշխատել է «Կարախանյան և ընկերներ իրավաբանական գրասենյակ» ՍՊ ընկերությունում՝ որպես իրավաբան, ապա 2009 թվականի սեպտեմբերից աշխատանքի է անցել «Պրուդենս» ՓԲ ընկերություն իրավաբանական գրասենյակում՝ որպես փաստաբան-ավագ իրավաբան, որտեղ աշխատել է մինչև 2018 թվականի փետրվարը:

2014 թվականին աշխատել է ԱՄՆ Զարգացման գործակալության ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագրով որպես փորձագետ, կազմել է զեկույց՝ «Սնանկության մասին» ՀՀ օրենքի և կիրառման պրակտիկայի խնդիրների մասին:

2014 թվականից մինչև 2016 թվականը աշխատել է Եվրոպայի Խորհրդի Հայաստանի գրասենյակի «ՀՀ Դատական համակարգի անկախության ամրապնդման, պրոֆեսիոնալիզմի և հաշվետվողականության» ծրագրի իրավաբան-փորձագետ:

2017 թվականի դեկտեմբերից հանդիսացել է Համաշխարհային Բանկի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի Երևանյան գրասենյակի տեղական փորձագետ՝ օրենսդրության զարգացման և գործարար միջավայրի բարելավման ծրագրի շրջանակներում:

02.2018-06.08.2020թթ. աշխատել է «Օլթի Քոնսալթինգ» ՓԲ ընկերություն իրավաբանական գրասենյակում` որպես փաստաբան-տնօրեն:

09.09.2019-04.05.2020թթ. հանդիսացել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր:

Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի օգոստոսի 3-ի ԲԴԽ-51-Ո-111 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի 2020թ. օգոստոսի 6-ի ՆՀ-175 –Ա հրամանագրով  նշանակվել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

 

Այլ տեղեկություններ

Ազատ տիրապետում է ռուսերենին և անգլերենին, ֆրանսերենին` սահմանափակ: Տիրապետում է մի շարք համակարգչային ծրարգեր` MS Office բոլոր ծրագրերը, տեղեկատվական և փնտրողական համակարգեր, այդ թվում՝ մասնագիտական իրավաբանական: Ամուսնացած է, ունի երկու զավակ:

 

Կոնտակտային տվյալ

k.badalyan@court.am

Մուշեղ Արթուրի Արամյան

image

Ծնվել է 15.01.1991թ.-ին, Երևան քաղաքում:

 

Կրթություն.

1997-2001թթ. սովորել է ք. Չարենցավանի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում, 2001-2006թթ.՝ Երևանի Րաֆֆու անվան թիվ 36 միջնակարգ դպրոցում, 2006թ.՝ թիվ 189 միջնակարգ դպրոցում (էքստեռն տարբերակով):

2006-2012թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատում:

2009-2011թթ. պարտադիր զինվորական ծառայութուն է անցել ՀՀ ԱԱԾ սահմանպահ զորքերում:

2012-2015թթ. սովորել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրայում:

2013թ.-ին սովորել է «ՀՀ դատախազության դպրոց» ՊՈԱԿ-ում:

2019թ.-ին սովորել է ՀՀ փաստաբանական դպրոց հիմնադրամում:

 

Աշխատանքային փորձ.

16.01.2014-13.05.2016թթ. աշխատել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում՝ որպես դատախազ:

13.05.2016-13.11.2019թթ. աշխատել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազությունում՝ որպես ավագ դատախազ:

13.11.2019-05.10.2021թթ. աշխատել է որպես Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ:

04.09.2018թ.-ից հանդիսանում է Մովսես Խորենացու անվան համալսարանի Քրեական իրավունքի ամբիոնի դասախոս, 02.09.2019թ.-ից՝ ՀԱՊՀ Հասարակագիտության ամբիոնի դասախոս, 2020-2021թթ. ուսումնական տարում հանդիսացել է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր ՊՈԱԿ-ի ՀՀ քրեական իրավունքի դասախոս:

2022 թվականի ապրիլի 28-ին ՀՀ նախագահի՝ թիվ ՆՀ-108-Ա հրամանագրով նշանակվել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհա-նուր իրավասության դատարանի դատավոր:

Այլ տեղեկություններ.

ՀՀ գլխավոր դատախազի 20.09.2016թ. թիվ 249-Ա հրամանով պարգևատրվել է «Հայաստանի Հանրապետության դատախազություն» կրծքանշանով, ՀՀ գլխավոր դատախազի 08.05.2018թ. թիվ 83-Ա հրամանով պարգևատրվել է «Պարտականությունների գերազանց կատարման համար» դրամական պարգևով, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետի 25.06.2019թ. թիվ 54-Ա հրամանով պարգևատրվել է «Շնորհակալագրով», ՀՀ գլխավոր դատախազի 30.06.2020թ. թիվ 186-Ա հրամանով շնորհվել է պաշտոնական պարտականությունների գերազանց կատարման համար արտահերթ դասային աստիճան:

Կոնտակտային տվյալ.

m.aramyan@court.am

Էմին Ռուբիկի Աբգարյան

image

Ծնվել է 20.06.1984 թվականին Գավառ քաղաքի Հացառատ թաղամասում:

 

Կրթություն

1990-2000թթ. ավարտել է Գավառ քաղաքի թիվ 8 միջնակարգ դպրոցը:

2000-2005թթ. սովորել է Գավառի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում, ավարտել գերազանցությամբ, ստացել է իրավագետի որակավորում:

2005-2008թթ ավարտել է ՀՀ ԳԱԱ-ի Փիլիսոփայության, սոցոլագիայի և իրավունքի ինստիտուտի ասպիրանտուրան:

2008թ. ՀՀ կառավարման ակադեմիայում գործող ՀՀ ԲՈՀ-ի իրավագիտության 041 մասնագիտացման խորհրդում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն՝ ԺԲ.00.04 «Հատուկ վարույթները վարչական դատավարությունում» թեմայով և ստացել է իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:

 

Աշխատանքային փորձ

09.2005-06.2006թթ. աշխատել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ համայնքի առաջին ատյանի դատարանի գրասենյակի գործավար:

09.2006-01.2012թթ. աշխատել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն համայնքների առաջին ատյանի դատարանի աշխատակազմի արխիվապահ, ՀՀ դատական ծառայության առաջին դասի կրտսեր ծառայող:

09.2009-03.2011թթ. աշխատել է Երևանի «Գալիք» համալսարանում՝ որպես իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոս:

09.2009-06.2014թթ. աշխատել է Հյուսիսային համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում՝ որպես դասախոս /գիտական խորհրդի անդամ/:

09.2009-09.2016թթ. աշխատել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի իրավագիտության և նրա մեթոդիկայի դասավանդման ամբիոնի դասախոս, դասավանդել է «Հայաստանի քաղաքացիական դատավարության իրավունք» առարկան:

01.2018 թվականից մինչ օրս  աշխատում է ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտե «ՈՒսումնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում՝ որպես դասախոս, դասավանդում է «Սննանկության վարույթի առանձնահատկությունները» և «Իրավաբանական անձանց կարգավիճակը և առանձնահատկությունները» առարկաները:

01.2012-09.2012թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի և ոչ առևտրային կազմակերպությունների գործունեության օրինականության վերահսկողության բաժնի գլխավոր մասնագետ՝ ՀՀ քաղաքացիական ծառայության 3-րդ դասի խորհրդական:

09.2012-01.2015թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի և ոչ առևտրային կազմակերպությունների գործունեության օրինականության վերահսկողության բաժնի պետ՝ ՀՀ քաղաքացիական ծառայության 2-րդ դասի խորհրդական:

01.2015-02.2017թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության չորրորդ բաժնի պետ:

13.02.2017-16.06.2020թթ. աշխատել  է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի վերահսկողության ծառայության չորրորդ բաժնի պետ՝ ՀՀ քաղաքացիական ծառայության առաջին դասի խորհրդական:

19.09.2015թ. պարգևատրվել է ՀՀ արդարադատության նախարարի շնորհակալագրով:

2009-2018թթ. հանդիսանում է հանրային խորհրդի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի դատարանների, դատախազության և քննչական մարմինների հարցերով ենթահանձնաժողովի անդամ:

08.2017-ից մինչև 06.2018թթ. հանդիսացել է ՀՀ վարչապետի թիվ 886-Ա որոշմամբ՝ ՀՀ շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի կառավարման խորհրդի անդամ:

2010-2012թթ. հանդիսացել է «Դատական ծառայողների միություն» ԱԿ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի ներկայացուցիչ-անդամ:

 09.09.2019-04.05.2020թթ. հանդիսացել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր:

Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի հունիսի 11-ի ԲԴԽ-34-Ո-73 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի 2020թ. հունիսի 16-ի ՆՀ-128-Ա հրամանագրով նշանակվել է  Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

 

Այլ տեղեկություններ

Տիրապետում է հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն լեզուների: Տիրապետում է Windows, Word, MC office, Internet համակարգչային ծրագրերին: Ամուսնացած է:

 

Կոնտակտային տվյալ

e.abgaryan@court.am

Ռոմեն Դերենիկի Ահարոնյան

image

Ծնվել է 25.10.1983թ. Կապան քաղաքում:

 

Կրթություն

2000թ. ավարտել է Կապանի թիվ 7 միջնակարգ դպրոցը:

2008թ. ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատը:

2011թ. ավարտել է ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրատուրան:

 

Աշխատանքային փորձ

2008թ. մարտից մինչև 2009թ. փետրվարը աշխատել է «Գոլդեն Սփեյս» ՍՊԸ-ում` որպես տնօրեն-իրավաբան:

2009թ. փետրվարի 16-ին` նշանակվել է ՀՀ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի օգնականի պաշտոնում:

2009թ. օգոստոսի 19-ին` ստացել է ՀՀ դատական ծառայության առաջին դասի առաջատար ծառայողի դասային աստիճան:

2009թ. սեպտեմբերի 22-ին`ազատվել է պաշտոնից իր դիմումի համաձայն:

2010թ. հոկտեմբերի 1-ից` աշխատել է «Արնի Լեգալ Էյդ» փաստաբանական գրասենյակում` որպես իրավաբան:

2011թ. հոկտեմբերի 15-ին` ստացել է փաստաբանական գործունեության թիվ 1164 արտոնագիրը:

2011թ. հոկտեմբերի 20-ից` աշխատել է «Արնի Լեգալ Էյդ» փաստաբանական գրասենյակում` որպես փաստաբան:

2012թ. դեկտեմբերի 30-ին`ազատվել է  աշխատանքից իր դիմումի համաձայն:

2012թ. մարտի 1-ից` աշխատել է «Լեգալ Բրենդ» փաստաբանական գրասենյակ»  ՍՊԸ-ում` որպես փաստաբան:

2013թ. հուլիսի 1-ին` ազատվել է  աշխատանքից իր դիմումի համաձայն:

06.08.2013 - 26.06.2020թթ. աշխատել է «Ռոմեն Ահարոնյան» ԱՁ-ում որպես փաստաբան:

09.09.2019-04.05.2020թթ. հանդիսացել է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ունկնդիր:  

Բարձրագույն դատական խորհրդի 2020 թվականի հունիսի 25-ի ԲԴԽ-39-Ո-89 որոշմամբ ներկայացված առաջարկությամբ՝ ՀՀ նախագահի 2020թ.հունիսի 26-ի ՆՀ-136-Ա հրամանագրով նշանակվել է Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր:

Ամուսնացած է, ունի  մեկ դուստր:

 

Կոնտակտային տվյալ

r.aharonyan@court.am